Ajutor contract de munca videochat

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde ursache2012 » 24 Noi 2012, 00:37

buna , in urma cu ceva timp m-am angajat intr-un studio de videochat , in 2 zile mi s-a pus contractul in fata sa il semnez , pe postul de model cu venit lunar de 200 lei luna /2ore pe zi , eu catigant in jur de 1500 dolari luna/8-9 ore pe zi , avand in vedere ca banii ii primesc in rate si cu intarziere m-am hotarat sa inchei cu acest studio si sa caut altul serios sau sa lucrez de acasa am vorbit cu acest patron al studioului si el mi-a spus ca daca plec de la studioul lui nu am voie sa muncesc timp de 2 ani in alta parte si daca voi face contrar ma va da in judecata(in contract este mentionat ceva in gen ca daca inchei treburile cu ei nu am voie sa desfasor aceasta activitate la alte societati pe teritoriul rom sau in afara timp de maxim 2 ani) , iara banii din ultimile 2 perioade renunta sa mii dea....intrebarea mea este daca se poate face ceva in acest caz, spre exemplu daca voi lucra de acasa exista posibilitateea sa ma dea in judecata sa ii dau un prejudiciu? eu inainte de a ma angaja aici am avut experienta de 3 ani in videochat , vrajeala nu am invatat-o la el , doar am vrut sa lucrez si atat. Contractul nu are clauze , ceva in gen ca daca voi face videochat ma va da in judecata sau sa ii platesc vrun prejudiciu , insa el asa mi-a spus ..........eu stiu daca are cineva vro idee si ma poate ajuta cu un sfat ar fi bine venit , ms mult
ursache2012

Mesajde WinXPfather » 24 Noi 2012, 03:19

Asta e ceva de genul: Oare te pot regula in poponeata cu blugii pe tine?

Presupunand ca varianta ta e adevarul, sau ceea ce se intelege din postul tau e adevarul, ca nu esti foarte coerenta, TU le poti face viata un iad. Ei doar sa te limbeasca la chilotel pot incerca ca sa-i ierti :). Sincer chiar nu inteleg cum sunteti asa timorate incat nu mai vedeti cum stau lucrurile pe bune. Ca "libertatea" lui sta in amabilitatea ta. Lucrurile sunt si pot fi asa de clare incat chiar nu pot intelege de unde teama asta care pune "ceata" pe creier de-l lustruieste. Asta e nedumerirea mea...ori ei prea buni ori ele prea naive. Probabil ma voi lamuri.

Cred ca ar trebui facut un tutorial despre angajarea la un studio, mai sunt cateva incercari, cum il alegi etc...nu stiu cat de utile sunt dupa aparitia destul de des a astfel de posturi, dar cred ca e necesar unul cu ce e necesar de semnat la o angajare in acest domeniu. Chiar nu inteleg de ce ati semna un contract de confidentialitate. Cum nu inteleg de ce un studio care zice ca nu mai da banii pe ultimele 2 sapt si are contract pe 2 mil/2 ore ar face unul, ca oricum nu-i va inchide conturile modelului ce pleaca si-i mai deschide sesiunile pe siteurile ce cer 3 luni de "pauza", lunar, ca sa-i puna "bete in roate".

Nu vreau sa fiu inteles gresit de catre studiouri (cele ok), stiu exact frustrarea simtita atunci cand dupa investirea facuta in bani, timp si know how modelul fuge miseleste fara macar sa anunte cu cel putin o luna inainte, dar in acelasi timp un contract de confidentialitate nu-l poate tine. O pot face banii castigati, atmosfera de la munca, implicarea adminilor etc. Stiu de asemenea si mizeriile pe care le fac unele modele, dar nu asta e subiectul. E vorba de studiourile care ajung la santaj, minciuni, tepe si care profita de naivitatea si lipsa de cunostinte a angajatului. E un forum de informare corecta si echidistanta asa ca se pun in oglinda atat mizeriile cat si partile frumoase a ambelor "tabere": studiouri si modele.

Eu am mai zis-o, contractele alea nu au nici o valoare reala. Dar! Moral, atunci cand semnezi ceva, si e vorba despre orice iti asumi, sau asa ar trebui. Normal ar fi ca si doar un agreement verbal sa fie respectat, dar s-a dovedit ca nu mai e asta normalitatea si astfel au aparut actele. De asta ziceam nu semnati ce stiti ca nu veti respecta, in cazul asta nu vor fi consecinte dar in majoritatea cazurilor exista consecinte si pot fi chiar grave. Asa e corect. Trebuie invatat sa asumati consecintele deciziilor si atitudinilor voastre, indiferent de natura lor, altfel veniti pe forumuri si cereti ajutor, sau cautati solutii de eludare la o chestie ce la un moment dat v-ati asumat-o.

De asta ma intrebam de ce semnati? Studiourile incearca cu voi, daca tine bine, si se pare ca tine, dar ei in timpul asta zic sarumana ca sunteti acolo. Puteti ff bine la angajare sa le spuneti frumos ca nu stiti ce faceti maine, ca acum in momentul de fata vreti sa lucrati dar nu puteti lua angajamente de genul. Eu cred ca vor accepta :) am eu un feeling, iar daca nu, tot respectul meu pentru ei dar voi veti gasi un altul ok ce va accepta o doleanta normala de fapt a modelului. Eu as aprecia un model care pune astfel problema cu mine, as vedea sinceritate si responsabilitate. De asemenea mi se pare normal sa va anuntati din timp decizia de a pleca, e respect pentru voi in primul rand si apoi pentru restul. Cand tu faci lucrurile corect abia apoi poti acuza partea cealalalta de necorectitudine in cazul in care va exista. Si abia atunci vei actiona indreptatit.

Raspuns scurt care sa nu te plictiseasca: nu te vor da in judecata, dar pe viitor ai grija ce angajamente scrise sau verbale iei ca pot avea si consecinte legale (cele scrise) nu numai morale.

PS: Vad ca in posturile precedente te interesai de echipamente si sunt destul de recente, sper ca i-ai anuntat din timp de plecare...
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde ursache2012 » 28 Noi 2012, 18:25

eu am o luna si ceva de cand muncesc in acest studio , .... mi-asi fi dorit sa lucrez la ei o perioada mai lunga , mi s-a parut ok la prima vedere , dar m-a lasat rece felul in care se comporta cu noi , nu sunt singura ce are neplaceri , eu cred ca un model pentru a face bani trebuie sa se simta bine intr-un studio..insa aici in acest studio chiar ma simt ca la puscarie , sau ca la un peste sa mi sa spuna mie ca ar trebui sa incep sa fac lucruri pe care eu nu le pot face intr-un privat , pentru a castiga mai bine. eu am in jur de 4 ani de cand muncesc in acest domeniu , cand am ajuns la ei la studio nu si-a batut nimeni capul cu mine...nici macar o secunda!si in legatura cu ce imi spuneai tu ...eu is cu 2 perioade in urma(dupa o luna de zile am primit decat o jumatate de perioada cat am apucat sa lucrez) , eu daca anunt din timp cum spui tu,o sa stau si 15 zile in preaviz si restul banilor sunt sigura ca nu am sanse sa mii recuperez...au fost multe ce au plecat de aici si nu am primit nimic (asta am auzit din ce mi-au spus fete de la studio) , si asa ca nu are rost sa ma agit.....se cunoaste un om serios si unul neserios care te ameninta sa ramai la el in loc sa iti ofere tot ce ai nevoie ...
ursache2012

Mesajde JustModel » 14 Dec 2012, 19:53

mai oameni buni, voi cind va angajati la studiou unde va uitati? pe care dintre pereti?
cind m-am decis sa ma angajez la studiou, am facut un chestionar pentru mine. deci
1. confidentialitate (normal ca in limita posibilitatii, eram constienta ca daca vasile a lui maria va pleca peste hotare si ma va gasi printre fatuci, asta e si nu ai ce face
2. igiena. Se da sau nu se da lenjerie curata de pat, se spala unde? in ce conditii? cum are loc si daca are loc dezinfectarea locului de lucru, cu ce se dezinfecteaza. de cite ori se schimba lenjeria.
3. Ce fel de persoana este administratorul, daca mergeti in videochat, trebuie sa fiti si un pic de psihologi. Cit mai multe intrebari, cum are loc angajarea, este sau nu traning, ce se intimpla in cazul daca inteleg ca videochatul nu e de mine sau eu de videochat, ce se intipla daca eu ma decid sa plec? Se inchid sau nu coturile, cid de des pleaca modelele si din ce motive.
4. salariul si orele de lucru, cind si cum are loc plata. ce % am sa primesc, ce penalitati si bonusuri sunt si daca sunt, ca sa nu ma trezesc ca treb sa dau o amenda de 100 de dolari ca nu am spalat cana din bucaterie. Vorbiti cu modelele cu care lucrati. Voi vedea sau nu banii care i-am facut, si daca nu de ce? (daca nu...n-as lucra la asa studiou) Daca aveti doar un mic dubiu, sau o stare de discomfort, sau ceva care simtiti ca nu miroase a bine, mergeti in alta parte.
4. Conditiile de lucru. Cum arata camera, pe cite situri voi sta, cum functioneaza aceste situri, este sau nu este destula lumina in camera de lucru, este sau nu este loc unde as putea sa beau o cafea, fuma o tigara. Este apa calda, dush, dulap pentru lucruri personale. La urma urmei, patul ala nu se va desface atunci cind pun poponeatza pe el. Voi fi sau nu voi fi urmarita de administrator si in ce conditii. ca sa nu ma trezesc peste n luni ca sunt santajata cu videouri si fotografii deocheate.
5. daca vedeti ca din prima luna apar probleme cu salariul, nu mai stati si sperati ca o sa se regleze. Daca vedeti ca trebuia sa primiti 2000 de dolari pe perioada si vi s-a dat 200, cu motivul ca ati avut n penalitati si de fapt 2000 nu sunt chiar 2000 ci mai trebuie sa platesti pentru mincarea motanului proaspat achizitionat de pantroana...fugi fata de acolo, nu mai sta sa astepti inca 2 saptamini, ca poate poate...mai bine sa pierzi 2 saptamini decit juma de an.
6. COntractul, daca vezi ca iti scrie acolo ca esti obligata sa lucrezi n ani la acel studiou fara drept de a mai vedea ceru liber, nu mai reveni o a doua oara, pentru ca daca ei din start incearca sa te intimideze, ce va fi in continuare? ca nu esti Britney Spears si seful studioului nu este producator general la paramount pictures.
Parca asta e tot,
JustModel
User Activ
User Activ

Mesajde BlueLotus » 16 Dec 2012, 00:22

Intr-un post spui ca ai avut 3 ani de experienta inainte sa te angajezi la studioul respectiv, in urmatorul spui 4; care e adevarul, sa nici tu nu mai stii? Ce nu inteleg eu e, cum ajunge un model cu 3 sau 4 ani experienta, adica cineva care se presupune ca stie cu ce se mananca lumea videochatului, sa lucreze la un studio de rahat si sa semneze contracte cu clauze stupide? Nu pot sa cred ca din disperare, in ziua de azi majoritatea studiourilor (mai ales cele de rahat) sunt mereu in cautare de modele. Deci, cum sta treaba, de fapt?
BlueLotus
User Activ
User Activ

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj