Ajutor configurare router

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde adelina22 » 21 Mar 2013, 01:32

Buna!
Ma poate ajuta cineva cu configurarea unui router cu 8 porturi Huawei AR1220.
Este foarte diferit ca interfata de ceea ce am avut inainte (Cisco) si as cam avea nevoie de ajutor urgent , bineinteles contra cost.
Multumesc!
adelina22

Mesajde northface78 » 21 Mar 2013, 04:32

northface78
User Junior
User Junior

Mesajde theselby » 22 Mar 2013, 22:02

adelina22 scrie:Buna!
Ma poate ajuta cineva cu configurarea unui router cu 8 porturi Huawei AR1220.
Este foarte diferit ca interfata de ceea ce am avut inainte (Cisco) si as cam avea nevoie de ajutor urgent , bineinteles contra cost.
Multumesc!

Adelina, la asa faze ar fi indicat sa specifici mai multe detalii, altfel n-o sa primesti decat un link :) Nici macar n-ai specificat din ce oras esti. Doar n-o sa vina careva din Cluj in Constanta ca sa configureze un router si sa-i dai 100 lei :P
theselby
User Avansat
User Avansat

Mesajde adelina22 » 01 Apr 2013, 17:53

Mersi de ajutor, dar am chemat chiar si pe cineva care se pricepe la IT si a zis ca e un router foarte dificil de configurat, cine l a incercat poate stie despre ce vorbesc.
Asa ca am ales sa il returnez si sa iau altceva in loc.
Mersi oricum!
adelina22

Mesajde theselby » 01 Apr 2013, 19:22

adelina22 scrie:Mersi de ajutor, dar am chemat chiar si pe cineva care se pricepe la IT si a zis ca e un router foarte dificil de configurat, cine l a incercat poate stie despre ce vorbesc.
Asa ca am ales sa il returnez si sa iau altceva in loc.
Mersi oricum!

Greu nu era de configurat, intrucat sunt doar 2 tipuri de routere (dpdv configurare)
1. cele cu interfata de configurare web
2. cele care au in special interfata command line (telnet, serial)
(si combinatie de cele 2... in ideea ca n-ai web fara sa configurezi intai pe command line)

Anyway, daca aveti mai mult de 5-6 calculatoare si vreti stabilitate si fiabilitate, renuntati la routere, de orice fel ar fi ele (in special daca vreti NAT si port forwarding). Insa daca vreti router doar ca sa dati "share" la internet... api-i bun si un router la 100 ron :)

Eu am avut placerea sa ma chinui vreo doua zile cu un router smecher tare, Cisco, care m-a costat nu mai putin de 3000 lei. M-am gandit eu asa sa renunt la un server si sa pun un router dedicat.
Dupa doua zile de chin si configurare am ajuns la concluzia ca este mult prea slab ca si viteze de trafic fata de oricare din serverele mele (ceea ce e si evident... cand am servere cu placi de retea de 1k ron pe ele).
theselby
User Avansat
User Avansat

Mesajde northface78 » 01 Apr 2013, 21:06

Desi este un router de categorie enterprise, dificil de configurat nu este, asta daca stii cu ce se mananca networking-ul, indiferent daca are interfata web sau trebuie configurat prin portul serial cu command line.
Nu stiu daca te ajuta in vreun fel acest tip de hardware, cel putin in domeniul asta, deoarece daca, dupa cum a zis si Selby, il folosesti doar pt NAT, wireless si port forwarding, nu stiu daca merita investitia. Un server simplu + un switch pot face treaba la fel de bine.
northface78
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj