Te văd acum în Piața Victoriei…

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde googlefun » 21 Feb 2017, 02:02

WinXPfather scrie: Dar pentru dreptate, individul trebuie sa plateasca cat e in viata. Cum nazistii erau urmariti pana la moarte sa fie adusi in fata unui tribunal, cum visinescu plateste tarziu, trebuie adus si criminalul

Hai ca nu am somn . In schimb , am o teorie de impartasit ( citita prin ziare , doar nu a mea )

Nazistii au fost urmariti pana la moarte , in toata lumea-n lung si-n lat , deoarece existase in prealabil un proces al nazismului . Cu toate ca s-a dovedit ca la nivel de individ , comunismul , a facut mult mai multe victime decat nazismul ( nazismul e raspunzator de peste 6 milioane de evrei decimaci , Stalin de vreo 20 milioane de compatrioti ) un proces al comunismului Nu a existat !! Cu o China si cu o Rusie atat de prezente in ultimele decenii , chiar comunitatea internationala a evitat sa ceara un proces al comunismului , si asta o puteau face imediat dupa caderea Cortinei de Fier - a fOstei URSS , Zidului Berlinului . Momente ar fi fost ...

In lipsa unui "proces" , indivizi de toate culorile , unii chiar pestriti , au proliferat in liniste .Cel mult , unii au admis ca asa " a fost istoria " , dar asta la un pahar de vin , deci fara etichetele juridice reiesite dintr-un proces , unde ar fi aparut termeni de genul : vinovat de crime impotriva umanitatii , complice , victima , nevinovat s.a.m.d .

Asa stand lucrurile , indivizii respectivi , si-au vazut de treaba in continuare , nici un stigmat nu-i putea tempera , pt ca acel stigmat pur si simplu nu exista . Nu foarte departe de noi , a fost episodul (istoric ) Iugoslavia , de un tragism inimaginabil , si doar interventia americanilor a pus capat . Si la noi , si la ei , au existat voci cum ca " se intervine in suveranitatea unei tari " cand era limpede ca nu e nici pe departe vorba de suveranitate acolo , ci doar un macel interetnic , sub umbrela "patriotismului sarbesc " . Nici excesul de patriotism , se pare ca nu e recomandat , de fapt s-a dovedit ca e daunator ...

Cred ca monopolizam discutia aici , si riscam sa devenim ipocriti , o sa mai avem putin si vom declara , ca noi cumparam revista Playboy - cu Dana Savuica - pentru articolele spumoase din interior[Later edit :cand erau prezentate familia si casa lui bombo :wink: ] , fara legatura (vezi Doamne) cu pictorialele incendiare :lol: :lol: :lol: ...
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 21 Feb 2017, 13:06

Eu sunt mai suparat G ca pe mine au reusit sa ma pristeasca cu mineriada. Aveam aproape 18 ani si ne-experimentat si bombardat din toate partile de propaganda. De vorbit cu multa lume nu se mai poate ca refuza sa mai gandeasca, iau ce li se livreaza la tv de netagaduit. E socant cum istoriile se repeta aproape la infinit. Si ma refer peste tot nu numai in RO.

In state cred ca sunt mai usor de manipulat. Ma uitam la protestele anti razboi Vietnam. Se repeta identic Irak, Afganistan. Aceeasi tineri care se intorc nenorociti pentru o cauza pe care nu o vor intelege. E greu de inteles cum nu se poate invata.

Episodul Iugoslavia a fost socant cum de in sec 21 se pot petrece orori mai mari ca-n al 2 lea razboi. Se intampla din cauza ignorantei. Daca a3 imi face agenda gandurilor si sentimentelor e normal sa stau in casa si sa incep sa urasc corporatiile si pe Soros ;). Dar macar sa nu se mai planga cand behaie de foame.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde Mery24 » 22 Feb 2017, 03:02

2017. Lor tot nu le pasă...

Mery24
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamChatStudio » 24 Feb 2017, 00:17

Va recomand filmul asta,nu stiu daca-l stiti dar iti da de gandit bine de tot cu ce se intampla in lume,nu numai la noi,pe langa Italia noi stam chiar bine ...

http://www.imdb.com/title/tt4025514/
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 24 Feb 2017, 16:59

Da Isa , nu contest ca nu este asa .Recunosc - nu l-am vazut inca - doar am citit recenzii pe net despre el. Totusi , asta nu "indulceste" cu nimic realitatile de la noi , pt ca in subiectului filmului o sta Italia mai rau ca noi , dar tot Italia are jdemii de alte sute de milioane de "domenii" in care sta (de secole ) infinit mai bine ca noi - si asta doar raportat la nivelul de viata al oamenilor in general , a normalitatii care trebuie sa domine intr-o societate ...normala . Adicatelea , au fost in stare grecii sa-si construiasca o societate cat de cat echitabila acum mii de ani , si noi nu putem ? Neah ! Nu vrem !!! Nu avem nici un interes , nu prea ne sta in caracter , de ce sa nu recunoastem ...

In Somalia sau in Sudan , cu siguranta , cred ca se traieste mult mai greu si mai periculos ca la noi , si o fi mai multa coruptie , desconsiderare a valorilor umane , etc - evident - ca om , empatizezi cu acei oameni si te poti infuria in sinea ta pt ca , comunitatea internationala se face ca nu gaseste solutii , minime macar , de ameliorare a haosului . Dar eu ma infurii mult mai mult cand aud ca primarul din Timisoara a vandut cu acte false si in cunostinta de cauza , unor clanuri de tigani sute de cladiri (aproape o mie ) din centrul vechi ! Si mi se pare mult mai grav decat ce se intampla in Somalia/Sudan , macar acolo stii ca esti intr-o tara uitata de D-zeu in plina Africa , si mai stii ca nimeni nu va interveni ! Daca se vroia cu adevarat , in orice tara cu haos sistemic , cu razboaie civile care dureaza de zeci de ani ... se putea rezolva foarte rapid ! Si existau si bani - numai ca - asa cum cred , cum vedem , nu se doreste ! Cateva sute de contractori (mercenari profesionisti , fosti militari , nu vorbim de aventurieri ) , cum se practica de multa vreme , in special dupa anul 2001 , motivati finaciar , puneau cu botul pe labe toata adunatura aia pestrita de acolo (care pe noi ne inspaimanta cand o vedem la televizor) , in cateva luni dezarmau si gospodinele de bricege , din ambele tari mentionate mai sus . Nu este asa de periculos si asa de greu de facut , cum pare , la prima vedere la TV , voluntari specializati sa faca treaba asta sunt cu duiumul in toata lumea !

Pe de alta parte - daca inchidem ochii si facem abstractie - sunt convins ca se poate trai si in Somalia si in Sudan , de cel putin vreo 10 (zece ) ori mai sigur , si mult mai bine decat in inima ....Bucurestiului !

Bani sa ai ... :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 25 Feb 2017, 22:43

Pentru că e vreme aşa frumoasă, Parlamentul a votat să plece Codruţa Kövesi 2 luni în concediu !

Sursa : http://www.timesnewroman.ro/monden/pent ... n-concediu

Lool :lol:

Si mai aflam ca s-a facut dreptate , in cele din urma . Primarul Robu a retrocedat clanului de ţigani Cârpaci şi cetatea Sarmizegetusa...

Link : http://www.timesnewroman.ro/life-death/ ... mizegetusa :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Anterior

Înapoi la Diverse