Achizitionare laptop

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Dora » 19 Sep 2015, 20:47

Buna tuturor!
De curand m-am apucat de videochat, dar din pacate, momentan dispun de un laptop vechi, cu procesor dual core si care imi face probleme si la sustinerea unui singur site in hd( Streamray).
Am reusit totusi sa fac ceva banuti si primul lucru in care vreau sa investesc este un laptop bun. Nu vreau sa tin deschise mai mult de 2, hai maxim 3 site-uri in hd. Este necesar un procesor i7 sau este suficient un i5? Eu am gasit un laptop i5 Lenovo la doar 850 lei (e adevarat, sh), si pt ca bugetul nu e prea mare ma gandeam sa il cumpar. Configuratia lui este urmatoarea:procesor Intel core i5 2.40Ghz , 8gb ram ddr 3 , ssd 80gb Intel , autonomie baterie 4h ,video Intel hd si arata bine si exteriorul. Se merita sau mi-ar trebui ceva mai puternic?
Multumesc anticipat :)
Dora

Mesajde GlamourFoto » 19 Sep 2015, 20:56

Buna Dora conteaza foarte mult si ce i5 / i7 se afla in respectivul laptop, recomand sa citesti un pic urmatoarele 2-3 topicuri unde sunt date cateva exemple de configuratii bune pt videochat,

recomandare-laptop-pentru-videochat-t15737.html
calculator-sau-laptop-t15601.html
laptop-videochat-t15187.html

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 19 Sep 2015, 21:17

Da Dora , cum ti-a spus si Glamour@ , conteaza foarte mult ce fel de i5 este , nefiind sufficient doar sa stim ca este un i5 .Determinant este sa ne spui codul acelui processor i5 , si-ti vom spune rapid daca este bun pentru ce vrei tu , sau nu .

Am intervenit , pentru ca in acele link-uri sunt exemple de laptopuri noi , pe cand tu vrei sa achizitionezi unul SH .

E foarte bine ca are 8 gb RAM si SSD in loc de HDD , premisele sunt favorabile pentru a "ascunde " la interior un processor puternic , in ciuda pretului cam mic - desi ma indoiesc - dar , sa speram ca ai noroc ! :)
Mai ramane sa ne anunti ce fel de i5 are .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Dora » 20 Sep 2015, 02:57

Multumesc de raspunsuri!
Asta era ceea ce scria despre el. L-am gasit pe OLX. Am copiat descrierea lui..Intel(R) Core(TM) M520 @2,40Ghz (4CPUs). Si are Windows 7Ultimate 64 bites.
Nu tin neaparat sa il cumpar pe acesta, eu doar am cautat ceva cu o configuratie bunicica.
Multumesc Glamour, exact acele post-uri le-am citit si din ce am inteles eu de oe acolo am gasit acest laptop, care mi s-a parut grozav si ca pret
Dora

Mesajde Dora » 20 Sep 2015, 03:43

Am mai gasit un HP ProBook la acelasi pret cu configuratia 6450b, Intel Core i5-560M, 128gbSSD

Procesor:Intel Core i5 560m 2,66ghz .
Memorie:4 gb DDRam 3 ;
HDD: 128 Gb SSD
Unitate optica:Dvdwriter
Placa video:Intel® HD Graphics with dynamic frequency; Mobile Intel® QS57 Express Chipset
Porturi :3xusb 2.0 ,1x USB/eSATA combo, retea 10/100/1000,casti ,microfon,7-in-1 card reader,display port
Wireless:Da; Are si bluetoth;
Display:14,1" WLED Anti-Glare LED Display (1366x768);webcam inclus
Tastaura:QWERTY suedia;
Bateria ok tine minim 1 ora.

Care din cele doua este mai bun?
Dora

Mesajde googlefun » 20 Sep 2015, 10:10

Salutare Dora ,

Din pacate , nici unul dintre ele nu este bun pentru VCH. Mai exact sunt - out of date - absolut toate ce se gasesc pe acele link-uri , ma refer doar la laptop SH . Desktop PC ( SH ) mai poti gasi , la acele magazine online , cum de altfel si-a gasit userul Loredana95@ .

Laptop cu un processor capabil pentru ce vrei tu , la acel pret , nu ai cum sa gasesti . Daca poti gasi un Desktop PC (care tine 2-3 site HD in conditii bune ) la vreo 1100-1200 lei - pe un laptop - vei plati minim 1600 lei, pentru aproximativ aceleasi performante .

La bugetul disponibil , eu iti recomand un desktop .

Cele bune ,

Googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Dora » 20 Sep 2015, 13:49

:( Mulțumesc mult de ajutor googlefun. Ce bine ca nu m-am grăbit! Cel puțin la desktop partea buna este ca am deja plasma pe care sa o folosesc ca monitor.
Dora

Mesajde Dora » 20 Sep 2015, 14:19

Off..din pacate desktopul pe care i l-ai recomandat Loredanei nu cred ca mai este in stoc. Nu imi poate deschide pagina( https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... ws-7-home/). Se pare ca nu am noroc deloc!
Cred ca deja te-am inebunit cu intrebarile mele, dar adevarul este ca sunt praf la capitolul IT. SI deh, am vazut ca esti marinimos si sper ca iti vei face mila de o nestiutoare :oops:
Dora

Mesajde googlefun » 20 Sep 2015, 21:41

Dora scrie:Off..din pacate desktopul pe care i l-ai recomandat Loredanei nu cred ca mai este in stoc. Nu imi poate deschide pagina( https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... ws-7-home/). Se pare ca nu am noroc deloc!

Salutare Dora ,

Pagina aia la mine merge , dar las-o .Ei oricum nu actualizeaza stocurile reale , cu ce apare pe site . Ti-am gasit alt magazin online , de unde poti lua ceva adecvat .

Dora scrie:Cred ca deja te-am inebunit cu intrebarile mele, dar adevarul este ca sunt praf la capitolul IT. SI deh, am vazut ca esti marinimos si sper ca iti vei face mila de o nestiutoare :oops:

Dora , stai linistita ca nu este nici o problema .Fii sigura ca te anuntam eu , daca mi se parea ceva exagerat .Trebuie tosusi sa te anunt ca , nu sunt chiar asa de marinimos si nici mila nu mi se face ,cu una - cu doua :lol: :lol: :lol:

Este sezonul viilor acum , vin /tuica/palinca ! Tot acum se pregateste prepararea pastramei de berbecut , care merge extrem de bine cu vinul ghiurghiuliu si melodia Mariei Tanase, dar nu numai !!! Suna-ti preventiv bunicii , fa-te ca-i intrebi ce mai fac ...:))

Nici sa nu-ti treaca prin cap , ca ceva este gratis pe lumea asta !! :))

Pana-ti suni bunicii , sa-i suni pe oamenii astia maine . Link : http://olx.ro/oferta/calculator-intel-i ... e1b8ebc2a9

Este un Pc bunicel , care va tine fara probleme cele 2-3 sites .Vezi ce scrie insul acolo , ca e bun pt videochat , ca bla bla .Nu esti obligata sa comentezi cu el pentru ce-l cumperi , eventual il pui pe prietenul/fratele tau sa sune . Oricum , trebuie verificat la fata locului sa aiba in el ce scrie ca are , dupa care vei formata tot HDD-ul ,instaland Windowsul tau si softurile tale .Sa negociezi cu el ,ca asta se face pe Olx , si sa-l iei cu 1100 macar .

Asta e tot .

Cele bune ,
Googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Dora » 20 Sep 2015, 21:53

Multumesc mult,Googlefun!
Cat despre vin, mai bun ca in Oltenia nu cred ca vei gasi! Te astept la o damigeana de vorba (un paharel parca e prea putin) si bineinteles, la nelipsita slana cu praz :lol: :lol: :lol:
Salutari din Oltenia si toate cele bune!
Dora

Mesajde googlefun » 21 Sep 2015, 09:14

Pentru putin ,Dora :) .

Deasemenea , multumesc pentru invitatie , dar stii si tu ( ca doar faci VCH ) , ca oamenii in general vorbesc cel mai mult , despre ce au parte - cel mai putin - sau deloc .In cazul meu , mancaruri apetisante si " chipurile " nesanatoase si vin . Ahhh, vinul ala trebuie sa fie bun , am mai auzit :))

Oricand s-ar ivi ocazia , mi-ar placea - ipotetic - sa stam la o damigeana de vorba .Zic ipotetic , gandindu-ma la ocazie si nu la vin , ca ala trebuie sa fie cat se poate de real ! :lol: :lol:

Oricum ar fi , trebuie sa asteptam un alt pretext si nu sa-l utilizam pe asta minor , cu Pc-ul . Eu mai glumesc , plus ca si eu am luat o groaza de info de pe forum , la randul meu .
La fel de gratis ! :)

P.S Sa ne tii la curent cu achizitia .

Cele bune ,

Googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Dora » 21 Sep 2015, 18:21

Am vorbit cu cel care vine desktopul. E asamblat de el, din componente luate de la alte pc-uri. A fost de acord sa mi-l oprească pana după 1 octombrie, când îmi intra bănuții.
Cat despre invitație eu vorbeam foarte serios. Mi-ar face plăcere să ne vedem și sa vorbim :). Promit ca opresc o damigeana din cel mai bun vin, noi să ducem :))
Cu drag, Dora
Dora

Mesajde GlamourFoto » 21 Sep 2015, 22:13

Dora scrie: Cat despre invitație eu vorbeam foarte serios. Mi-ar face plăcere să ne vedem și sa vorbim :). Promit ca opresc o damigeana din cel mai bun vin, noi să ducem :))
Cu drag, Dora

Googlefun (dupa cum suna si numele lui) este mai glumet din fire, acum daca faci astfel de invitatii publice o sa apara o gramada de doritori sa imparta vinul ala cu tine.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Dora » 21 Sep 2015, 23:56

Imi cer scuze daca am parut prea indrazneata, dar eu sunt o fire prietenoasa si vroiam sa cinstesc omul pt ajutor. Mai ales ca googlefun chiar pare de treaba si sfaturile lui mi-au fost de mare ajutor :D
Dar ai dreptate. @Glamour! Se pare ca o sa beau vinul singura pana la urma :lol:
Dora

Mesajde GlamourFoto » 22 Sep 2015, 00:19

Dora scrie:Imi cer scuze daca am parut prea indrazneata, dar eu sunt o fire prietenoasa si vroiam sa cinstesc omul pt ajutor. Mai ales ca googlefun chiar pare de treaba si sfaturile lui mi-au fost de mare ajutor :D
Dar ai dreptate. @Glamour! Se pare ca o sa beau vinul singura pana la urma :lol:

Noi ne bucuram sa stim ca persoanele pe care le ajutam sunt recunoscatoare ( de cele mai multe ori nu se intampla asta )

Acum ca vrei sa dovedesti singura o damigeana de vin iar nu e bine ...

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 23 Sep 2015, 00:41

Dora scrie:Imi cer scuze daca am parut prea indrazneata, dar eu sunt o fire prietenoasa si vroiam sa cinstesc omul pt ajutor. Mai ales ca googlefun chiar pare de treaba si sfaturile lui mi-au fost de mare ajutor :D

Cu o mica intarziere , te salut Dora ! :)

Inca o data multumesc , pentru intentie . Mai am o sticla de vin prin Franta , care ma asteapta , un spa prin capitala , cateva beri nu mai stiu pe unde si tot asa .... :lol:

Cred ca a inceput sa-mi placa sa fac colectie - mai exact - am devenit un colectionar virtual inrait , fara sa-mi dau seama .
Ce , nu ai auzit de oameni care nu se duc niciodata sa-si ridice /revendice premiile ?!! :wink:

Nu vreau sa refuz invitatia , stiu ca e venita din toata inima , dar nu am nici timpul necesar si mai sunt bagat si in tot felul de "proiecte " aiurea - care - chiar daca nu aduc bani , mananca timp cu siguranta .

Pe de alta parte imi place sa stiu ca - daca cumva , vreodata - trec prin zona , am la cine apela macar cu o indrumare ceva .Atunci bem si vinul , sau macar o parte din el !!! :lol: Asa ca , nu consirera ca ai fost tu prea indrazneata - mai ales ca eu am inceput - sau ca motivatiile de mai sus , sunt un refuz din partea mea ....
.............................................................................................................................
Offtopic.
Am si o povestioara reala , fara legatura cu ce am spus mai sus ......

Am un amic batran , care este pictor .A pictat prin 70's peretii /holurile unei renumite crame de vinuri .Pe vremea aceia era sarcina de servici - deci nu se punea problema - unei remuneratii pentru munca depusa , el fiind "detasat " la crama pe perioada lucrarii , salariul il incasa de la locul de munca de baza .

Toate bune si frumoase , termina omul de pictat zeci de metri patrati de pereti ai cramei respective , dupa care directorul de la acea vreme , incantat peste masura de rezultat , l-a intrebat cate sute de litri vrea , drept "cadou " , neputand sa-l plateasca in bani , daca tot era sarcina de servici ....
Probabil directorul s-a gandit ca pictorul va vinde cumva , sutele de litri de vin nobil si astfel ar fi fost platit indirect .

Omul mirat , ii spune ca nu e cazul , el sta la bloc , nu are nici spatiu , dar o sa ia totusi o sticla/doua acasa , cu ocazia terminarii lucrarii .Directorul cica bine , cum vrei ! Dar sa stii ca te astept de Sarbatori , sa iei macar o damigeana de 50 l , din cel mai bun vin posibil !! :))

Ei bine , au trecut mai bine de 35 de ani de atunci , s-au schimbat zeci de directori intre timp , poate - dar pictorul - si acum este chemat de Craciun sa vina sa-si ia damigeana de 50 l din cel mai bun vin ! Intre timp a imbatranit rau , ultima data cand l-am vazut mi-a spus ca , conducerea trimite o masina sa-l ia de acasa in preajma Craciunului , atat pe el cat si damigeana goala :)) , se fac ca-i admira picturile de pe peretii cramei , dupa care-l conduce acasa soferul , cu damigeana plina , de data asta , cu vinul ales de el !! :)) Ca un ritual ...

P.S Acum , sa nu se inteleaga ca intentionez sa beau - cate un pahar din acel vin bun - si de la copii copiilor tai .... :lol:
Ramane valabil ce am scris in prima parte ..

Cele bune,

Googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 03 Oct 2015, 20:12

Buna seara, fetelor si nu numai vroiam sa va intreb ce e mai bun ca si STATIE DE LUCRU pentru 2-3 maxim 4 site-uri ?
Un Laptop sau un Pc?
Am gasit laptop cu aceasta configuratie

Laptop LENOVO G50-70, Intel® Core™ i7-4510U pana la 3.1GHz, 15.6", 8GB, 1TB, AMD Radeon R5 M230 2GB DDR3, Free Dos 26 mil

Pc cu aceasta configuratie
Sistem IT MYRIA Live V32, Intel Core i7-4790 pana la 4.0GHz, 8GB, 500GB, Intel HD Graphics 4600, Linux tot 26 mil

VA MULTUMESC si sper sa ma ajutati sa gasesc un raspuns si sa ma hotarasc
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 04 Oct 2015, 04:50

MichelleM scrie:Buna seara, fetelor si nu numai vroiam sa va intreb ce e mai bun ca si STATIE DE LUCRU pentru 2-3 maxim 4 site-uri ?
Un Laptop sau un Pc?
Am gasit laptop cu aceasta configuratie

Laptop LENOVO G50-70, Intel® Core™ i7-4510U pana la 3.1GHz, 15.6", 8GB, 1TB, AMD Radeon R5 M230 2GB DDR3, Free Dos 26 mil

Pc cu aceasta configuratie
Sistem IT MYRIA Live V32, Intel Core i7-4790 pana la 4.0GHz, 8GB, 500GB, Intel HD Graphics 4600, Linux tot 26 mil

VA MULTUMESC si sper sa ma ajutati sa gasesc un raspuns si sa ma hotarasc

Bine ai venit pe forum , MichelleM@ :)

Clar , dintre cele 2 exemple ale tale , al 2 lea este detasat mult mai bun - fiind nu dublu , ci aproape triplu - ca performanta .
Daca doar asta era dilema ta in achizitionarea unui sistem bun pentru VCH , nu mai sta pe ganduri , achizitioneaza-l pe cel de-al 2 lea cu cea mai mare incredere !
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 09 Oct 2015, 17:34

Buna din noua. Momentan am un Pc i3, cu 4 GB de ram , 700 GB hardul si folosesc windows 7 - 64 bit
Stau cu 4 site-uri .Jasm,Stremate, Stramray si Chaturbate si merge prost, in reluare uneori.De ce oare ?
Trebuie sa schimb Pc-UL?
Ma gandeam la unul din modelele de sus ,I7 cu 8 GB RAM
Multumesc
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 09 Oct 2015, 19:58

MichelleM scrie:Buna din noua. Momentan am un Pc i3, cu 4 GB de ram , 700 GB hardul si folosesc windows 7 - 64 bit
Stau cu 4 site-uri .Jasm,Stremate, Stramray si Chaturbate si merge prost, in reluare uneori.De ce oare ?
Trebuie sa schimb Pc-UL?
Ma gandeam la unul din modelele de sus ,I7 cu 8 GB RAM
Multumesc

Deschizi siteurile si te uiti in task manager la tabul performance sa vezi ce zice acolo, cu siguranta este supresolicitat cu acele 4 siteuri in special daca sunt deschise in HD ( soft dedicat ) sau flme.

Vazutul in reluare poate sa fie cauzat de o conexiune slaba la internet.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj