Achizitionare laptop

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde googlefun » 10 Oct 2015, 13:44

MichelleM scrie:Buna din nou.
pc-ul sta in 74-83% fara ca eu sa stau HD pe site-uri
:( Internetul e foarte okay , am verificat cu speedtesnet ,deci cred ca ramane calculatorul :)
Multumesc pentru sfaturi.
Urmeaza sa fac o investitie :)

E clar ! Asta era problema , cum am banuit . Cand vei achizitiona Pc-ul cu i7 4790 , vei fi mirata de cum se misca si in cat sta procesorul . Putem merge pana acolo incat - sa spunem ca - aproape nu vei mai avea nevoie de internet ... :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pussycutza » 10 Oct 2015, 15:12

Si eu doresc in viitorul sper apropiat, sa achizitionez o unitate pentru vdc. Momentan, lucrez de pe un laptop, cei drept, bunicel. I7 3,1 GHz, nu cunosc exact modelul procesorului. Tine un site HD, insa nu ma tine netul :)) Am abonament RDS de 45 lei si uploadul nu e constant. Prefer sa nu stau pe HD (erori, laguri, etc).
Pussycutza

Mesajde MichelleM » 10 Oct 2015, 17:07

Pai da, doar pe jasm ce stau in HD dar nu stiu exact cum ma vad ceilalti ,iar pe stremate nu folosesc nici un soft pe HD ,stiu ca au ei ceva ca sa fii asa,dar nu imi permit:) Pc-ul face figuri ...
Multumesc.
Am sa imi iau cat de curand ,sper sa nu imi para rau si sper sa imi creasca incasarile
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde Dora » 10 Oct 2015, 20:36

Hey!
Mi-a ajuns pc-ul, bineinteles cel recomandat de tine, googlefun :). Imi cer scuze ca nu am mai raspuns, dar m-am concentrat pe treaba. Cand ne apucam de ceva ori facem, ori ne lasam pagubasi :lol:
Merge foarte bine, momentan tin atat Cb, cat si Mfc in Hd iar calitatea a influentat semnificativ veniturile.
Asa ca, pe scurt, iti multumesc muult de sfaturi!
Cat despre vin, va fi pastrat si pt generatiile viitoare, daca noi nu reusim sa il bem! :lol:
Cu mult drag,
Dora
Dora

Mesajde googlefun » 10 Oct 2015, 21:24

Welcome back , Dora@ :)

Hey , lasa avalansa de multumiri , ca s-au primit de la inceput si s-a inteles foarte clar cum sta treaba cu mult laudatul vin . Noi sa avem ocazia sa stam la palavre , ca el (vinul ) nu va mai avea mare lucru de facut de facut , decat sa se ridice la inaltimea subiectelor abordate ... :lol:

P.S Cred ca sunt de ajuns cele doua sites in HD . Sa ai in vedere ca - pe langa incompatibilitatea cu alte sites - e sufficient pt acel pc , nefiind un super calculator , la ce processor are si la cat a costat. In schimb , el te poate ajuta sa faci indeajuns , incat sa te gandesti la ..next Pc , next webcam , s.a.m.d :))

Cele bune ,

Googlefun
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde alotofLaura » 14 Oct 2015, 23:26

Eu am mers pe un laptop de gaming, printre cele mai puternice in momentul achizitiei (septembrie 2014). Este vorba despre Asus G750JM, cu procesor i7-4710HQ, a costa aproximativ 6000ron. Functioneaza impecabil si dupa 1 an, procesorul sta pe la 80-90% cu 5 site-uri, 30fps constant pe toate.
Laptopul e foarte bun si pe partea de racire, aceasta fiind un factor de baza in functionarea adecvata si fluenta. Degeaba ai procesor bun daca se incinge prea tare si automat o sa iti taie din performante pentru a nu il praji, cum pateam cu fostul laptop Lenovo G580 i7-3520M care are o gluma de cooler.

SSD-ul e de asemnea obligatoriu, indiferent de calculator.

Ca si internet am de la RDS pachetul cu 1000mbps download si 200mpbs upload, laptopul e legat prin cablu, conexiune gigabite la un router Asus RT-AC56U si consum aproximativ 5-8mbps upload.
alotofLaura

Mesajde MichelleM » 17 Oct 2015, 16:12

Buna din nou .
Am gasit un laptop cu urmatoarea configuratie :Lenovo , Model : z50-70 , Name : 20354

Procesor i7 - 4510U

Memorie ram : 8 GB

Hard : 1 TB

Display : 15.6 FHD LED

Placa video 4 GB- PRET:2600 ron

Ca si mhz scrie care are 2.0 mhz ,dar cica duce sau isi ia singur pana la 3.9 mhz - nu prea ma pricep ,e adevarat? silly me

Vreau sa il achizitionez cat de curand , e okay?tine 4 site-uri in HD
Vreau sa imi cumpar si un cooler ,stiu ca laptopurile nu sunt chiar asa de bune fata de PC , dar totusi o parere de la cineva experimentat.
Multumesc frumos !
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 17 Oct 2015, 21:14

My dear , MichelleM@ :)

Ti-am mai spus ca acel processor nu este bun si prima data cand ai postat, si vad ca acum vorbesti tot de el , ca si cum abia ce l-ai descoperit :wink: .
Ca sa fie capabil pentru ce vrei tu , un laptop trebuie sa aiba alt gen de processor , si nu i7 - 4510U ! Intelege ca acel processor de pe acel laptop este mult mai slab , decat cel de pe desktopul mentionat tot de tine , cel cu processor i7 4790. La bani , sunt la fel , dupa cum spui .

Cel mai ieftin laptop , care ar face fata la cele 4 sites HD, ar fi acesta de mai jos cu processor i7-4712MQ , tot cam in acelasi pret (2699 lei ) , dar aproape dublu ca performanta vs Lenovo i7 - 4510U (cel gasit de tine ) .Are doar 4 GB RAM si doar 15.6 inch diagonala , sa nu treci cu vederea aceste aspecte , poate nu realizezi cat de mic este display-ul de 15.6 inchs , dar daca crezi ca te descurci :

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 40m-2gb-l/

Daca ai acel buget pt Pc , eu iti recomand totusi desktopul cu i7 4790 . Daca tii neaparat sa fie laptop pentru mobilitate , in detrimentul performantei , dar totusi capabil de 4 sites HD , poti sa comanzi acel laptop din link ( sau sa cauti si la alte magazine online acel tip de processor )

Aici e cam la fel : http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... Gwodt4IKbQ

Nu am avut timp sa cercetez prea mult , ti-am raspuns mai mult pentru a nu face greseala sa achizitionezi ce ai scris prima ....si (culmea :lol: ) ultima data , adica acel Lenovo i7 4510 U ...
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 18 Oct 2015, 10:03

Hey googlefun,multumesc mult.M-am gandit la acel laptop pentru faptul ca intr-un magazin din oras e 26 mil nou si pe site-uri e 32 mil ,poate de asta ma "atrage" ,dar nu am sa iau aceasta decizie neinspirata si am sa merg pe mana ta sau eventual am sa caut un desktop bun si am sa postez aici configuratia:)
Multumesc mult!
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 18 Oct 2015, 13:47

MichelleM scrie:Hey googlefun,multumesc mult.M-am gandit la acel laptop pentru faptul ca intr-un magazin din oras e 26 mil nou si pe site-uri e 32 mil ,poate de asta ma "atrage" ,dar nu am sa iau aceasta decizie neinspirata si am sa merg pe mana ta sau eventual am sa caut un desktop bun si am sa postez aici configuratia:)
Multumesc mult!

Nu e problema ca te-ai gandit la el pentru ca pare ieftin . Problema este ca este slab pentru performanta care-ti trebuie tine , cat si din perspectiva pretului pe care-l are . Daca tii neaparat sa fie laptop, cel din din linkul pe care ti l-am dat ,tot atat costa in jur de 2600 , dar in schimb e mult mai performant .

Din cate am inteles ai gasit si un desktop la acei bani , cel cu CPU i7 4790 :
MichelleM scrie:Pc cu aceasta configuratie
Sistem IT MYRIA Live V32, Intel Core i7-4790 pana la 4.0GHz, 8GB, 500GB, Intel HD Graphics 4600, Linux tot 26 mil

Acesta de mai sus e mult mai puternic , si mult timp de acum inainte nu va mai fi nevoie sa cumperi altceva , nu se va incalzi , il vei putea folosi intensiv . Ca sa intelegi una din diferentele majore dintre un laptop si un desktop , putem doar aminti ca cele din urma pot fi folosite pe post de server , adica vor functiona nonstop 24/7/365 .Si asta ani de zile fara intrerupere .
Binenteles ca este indicat sa postezi aici configuratia , daca gasesti altceva , si-ti vom spune cat de bun este , si/sau daca merita banii .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 18 Oct 2015, 16:04

Multumesc frumos pentru tot pana acum.
Ma gandeam ca fiind MYRIA nu e cine stie ce performanta , am gasit si Lenovo Pc dar e mai scump .
Saptamana aceasta o sa iau o decizie si va anunt:)
mersi mult!
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 18 Oct 2015, 16:16

MichelleM scrie:Multumesc frumos pentru tot pana acum.
Ma gandeam ca fiind MYRIA nu e cine stie ce performanta , am gasit si Lenovo Pc dar e mai scump .
Saptamana aceasta o sa iau o decizie si va anunt:)
mersi mult!

Cu placere , si pentru putin .
Asa este , MYRIA nu este un brand care sa-ti inspire prea multa incredere .Posibil asa sa se numeasca vaporul / docul din port unde este asamblat , dar CPU , era unul bun :wink: , chiar ai dreptate , conteaza totusi si cine-l asambleaza/testeazxa componentele intre ele ...

Am gasit altceva , la aceiasi bani( 2502 lei , mai exact ) si cu un CPU , doar cu putin mai "slab" decat i7 4790 ala , dar este HP brand , testat si supratestat in laboratoarele HP , fiind echipat cu un i7 3770 , un CPU performant , inca de top , care va face fata cu brio cerintelor din ziua de azi !

Link : http://www.shoop.ro/catalog/86/sisteme_ ... e=price-ro
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 18 Oct 2015, 18:18

Multumesc mult din suflet , Bugetul e maxim 30 mil si nu stiu exact un laptop bun care sa se apropie de 30 mil sau un Pc si mai bun care sa se apropie de 30 mil.
Multumesc mult!
P.S:Daca mai stii exemple gen de la alte , x sau din alta parte ti-as fi recunoscatoare
Multumesc din nou
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 18 Oct 2015, 21:31

MichelleM scrie:Multumesc mult din suflet , Bugetul e maxim 30 mil si nu stiu exact un laptop bun care sa se apropie de 30 mil sau un Pc si mai bun care sa se apropie de 30 mil.
Multumesc mult!
P.S:Daca mai stii exemple gen de la alte , x sau din alta parte ti-as fi recunoscatoare
Multumesc din nou

MichelleM@ , probabil nu m-am facut eu inteles suficient de bine si revin cu explicatii ca sa intelegi :

1. Din pendularea ta intre laptop si desktop eu am tras conluzia ca nu esti fixata doar pe laptop , ceea ce este bine , inseamna ca vei sfarsi prin a lua un desktop :))...

2.Niciodata nu vei lua un laptop la pret de desktop , primele fiind mult mai scumpe , la performante aproximativ egale intre ele ( vezi userul alotofLaura@ cat a dat pe un laptop in 2014 ! )

3. Pc-uri mai " bune " ca ca acel Pc brand HP , sunt destule insa mult mai scumpe , sarind cu mare lejeritate de 30 mil .Cu toate astea , sa nu crezi ca acel HP este o jucarioara ! Tu ai cerut ceva sa tii 3-4 sites in HD .Cu el vei putea tine cel putin 6-7 in HD , in conditii excelente de lucru . Te vei ruga sa te tina netul de data asta , ca , mai mult ca sigur , nu va fi deajuns pentru consumul tuturor sites !

4 . Pretul lui este , dupa cum se vede acolo , in jur de 2500 lei .Ei bine , de diferenta de 500 lei , cred ca te poti incadra sa-i adaugi ulterior inca 4 GB de RAM (costa in jur de 100 lei ) si in loc de HDD - pe care-l poti pastra de rezerva , sau dona unei rude mai sarace - ii poti monta un SSD ( in jur de 300 lei ) si il vei face super fast . Cu alte cuvinte , in marja de 30 mil poti avea un PC more faster , si cum spuneam mai sus , rugamintile vor fi indreptate de aceasta data doar spre cer : Sa te tina netul si sa ai chef si capacitate de munca sa sustii toate sites deschise in HD !
Sacadarea /vazutul in reluare pe propriul monitor , vor deveni amintiri . Vei ramane uimita si placut impresionata de progresul tehnologiei ! :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde alotofLaura » 19 Oct 2015, 00:09

Ce inseamna pentru voi "site-uri in HD"? Ce rezolutie, ce fps?

PS: Cred ca o sa pun la vanzare cat de curand laptopul achizitionat anul trecut, vreun un desktop care se duce pe la 10.000 ron.
alotofLaura

Mesajde googlefun » 19 Oct 2015, 01:10

alotofLaura scrie:Ce inseamna pentru voi "site-uri in HD"? Ce rezolutie, ce fps?

PS: Cred ca o sa pun la vanzare cat de curand laptopul achizitionat anul trecut, vreun un desktop care se duce pe la 10.000 ron.

Este vorba despre soft dedicat ( cum au majoritatea sites ) sau folosesti FMLE (Adobe) .

Preturile nu au scazut foarte mult de anul trecut , in schimb au aparut alte modele ,si ce a fost anul trecut high end , acum nu mai sunt asa de scumpe (unele din ele ) . Este exagerat un desktop la 10.000 ron . Performanta , performanta dar deja vorbim despre o risipa a ei . Ideia este ca , ce gasesti acum la 10.000 lei , poti lua la anul la aproape jumatate de pret , prin urmare cred ca vei plati foarte mult din costul promovarii produsului si nu din valoarea lui reala de productie/ de piata ... :wink:

L-am vazut pe al tau la acelasi pret si acum la eMag .Nu zic ca nu este bun , este chiar foarte bun pentru VCH , dar pretul este descurajant pentru cineva care nu are nevoile 100 % de mobiltatea pe care ti-o ofera un laptop .

Daca totusi vrei ceva high end , sa pastrezi cam acelasi trend , uite mai jos tot un Asus , cu alura de Star Trek , la doar 6.849 Lei ! SSD de 128 GB , 16 GB de RAM ,bonus Mouse + Tastatura iluminata and so on ... :wink:
Vei economisi fix 3151 lei ...

Link : http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-as ... DML5CMBBM/

Mai jos este altul asemanator la doar 6075 lei ( economisesti vreo 4000 lei ), dar e stoc limitat fiind cu reducere de 9%

Link : http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-as ... D2VBVMBBM/

Ambele sunt cu aproxmativ 25 % mai puternice d.p.d.v al puterii de procesare , decat laptopul din prezent .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde MichelleM » 19 Oct 2015, 07:26

Multumesc mult googlefun, exact ce spuneai sigur un desktop:)
Ma intrebam daca nu stii ceva asemanator/mai bun poate la altex pentru ca mi-e usor sa ma duc sa il iau direct din magazin , decat sa astept sa vina , nu prea ma pricep cu instalatul de drivere sau windows si ii rog pe cei de acolo si se rezolva.
Doar daca au ceva in oferta ,ceva bun
Multumesc.Trebuie sa te scot la o pizza clar:)
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde googlefun » 19 Oct 2015, 10:27

Da, MicheleM@

Am inteles de ce vrei de acolo , numai ca in acele magazine clasice intotdeauna sunt mai scumpe produsele .Au si sectiunea de magazin online Altex & co , dar ce gasesti pe magazinul online , nu gasesti , mai ales la acelasi pret , si in cel fizic .

Stiu ca asa se practica acolo . Prin 2007 cand se cumpara Pc cu buletinul si era mare inghesuiala , lucratorii de acolo erau sufocati de parinti care cumparau pentru odraslele lor Pc-uri , pe motiv ca si-a luat si vecinul , sau si mai grav "ca-i trebuie la scoala" :) . Evident ca nu le-a trebuit never pentru la scoala , acel pc , in schimb i-a "imbogatit "pe lucratori !! Adica ceva bun , tot s-a intamplat !:lol:

Acum serios vorbind : Tu cumpara de la un magazin online ( soseste repede , nu-i problema ) si gasesti tu sa ti-l instaleze cineva cu tot cu drivere . Ori mergi la un service Pc -ceea ce este mai recomandat - ori daca chiar nu ai pe cine gasi , mergi cum ai spus tu la Altex & co si intrebi acolo daca poate veni dupa program cineva . Si intr-un caz si in altul , sa-i atentionezi ca vrei un windows "bun " . Majoritatea astora care se ocupa cu instalari pt nestiutori , au prin buzunare cate un stick USB cu un windows dubios si instaleaza in 5 minute OS-ul . De cele mai multe ori , este un OS ciudat , prost copiat si-ti va da erori / vor aparea conflicte la softurile care le vei instala tu ulterior . Am patit eu , incercand sa configurez un PC pt cineva , care avea instalat "proaspat" o versiune d-aia suspecta , instalata in 3 minute pe capota masinii :)) .

Recomandat ar fi sa intrebi mai inainte la un service PC , daca-ti pot instala un windows cu licenta . Unii au cate o versiune de windows 7 , 8 in sistem corporate , adica cu zeci /sute de licente valabile ( sau cel putin asa pretind ei ) ...dar vei avea un OS bun , vei putea lua updates de pe site de la Microsoft etc etc .

P.S Crezi ca as putea delega pe altcineva , sa-l indopi cu pizza ? :lol: :lol:
Stai linistita -am glumit - nu se pune problema . Suntem oameni ocupati , right ?
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pussycutza » 11 Noi 2015, 13:56

Buna. Ma poate ajuta cineva cu o parere, va rog frumos?
http://www.altex.ro/sistem-it-myria-liv ... 4gb-ubuntu
http://www.altex.ro/sistem-it-myria-vis ... b-free-dos
Care dintre cele doua unitati ar fi mai potrivit? Multumesc anticipat. :)
Pussycutza

Mesajde MichelleM » 11 Noi 2015, 14:22

Nave amandoua:)
MichelleM
User Junior
User Junior

Mesajde Pussycutza » 11 Noi 2015, 14:42

Buna, Michelle. Asa ma gandeam si eu, insa nu stiu prea multe despre modelul de procesor 6700 K, care este mai recent aparut. Ce am gasit in forumurile de specialitate nu prea am inteles. (Multi termeni tehnici care ma depasesc). Spor la toate! :)
Pussycutza

Mesajde googlefun » 11 Noi 2015, 16:05

Pussycutza scrie:Buna. Ma poate ajuta cineva cu o parere, va rog frumos?
http://www.altex.ro/sistem-it-myria-liv ... 4gb-ubuntu
http://www.altex.ro/sistem-it-myria-vis ... b-free-dos
Care dintre cele doua unitati ar fi mai potrivit? Multumesc anticipat. :)

Salutare ,

Dintre cele doua unitati , prezentate de tine , cea mai buna ar fi a ...treia !! Si anume cea de mai jos , care e proaspat achizitionata chiar de Michelle , la fix 3799 lei :)) :

Link http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-de ... DM4C2MBBM/

Stiu ca cele prezentate de tine au 16 GB de Ram si in plus au SSD de 120 GB , dar si diferenta de pret (2400 lei in plus ) , nu este de neglijat . Tu efectiv , nu stiu cat o sa simti vreo schimbare in bine , intre 8 GB de RAM si 16 GB , la SSD intradevar s-ar simti o diferenta in executarea programelor , dar pe undeva se compenseaza avantajul obtinut de Michelle cu un system brand DELL !

E foarte bine sa sustinem economia romaneasca , cand e vorba de cumparat alimente /materiale de constructii / servicii /etc , dar nu si cand cumparam pentru noi PC-uri /telef /masini ,etc .

Nu tin sa te contrazic , dar Myria doar ansambleaza componente .Nu e bai , ca si DELL mai asambleaza la greu , dar e brand cu traditie si recunoscut la nivel mondial . Myria inafara de faptul ca e firma romaneasca , nu-i putem banui de cine stie ce inovatii . Romanii au fost si sunt buni pe partea de programare/software , in schimb pe partea de hardware stau chiar prost , nu au inventat nici macar o dioda , in ultimii cativa zeci de ani ! :))

Daca intradevar vrei sa dai o gramada de bani pe un Pc performant , nu e problema ! Se gasesc . Un exemplu ar fi cel de la Asus de mai jos :

Link : http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-as ... DML5CMBBM/

Este doar o diferenta de cateva sute de lei , dar e vorba de Asus !

Alegerea iti apartine ... :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj