Acceptare poze profil Livejasmin!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde sweetgirl » 31 Aug 2012, 18:50

salutare ! am achizitionat un nikon aparat foto dslr tocmai pt foto profi lj.dar lj imi sterge tot nu mi le accepta la profile foto pe motiv de 4 3 aspect ratio .ce as putea sa fac rezolutia image size e de la 4608 *3072 large ,medium 3456*2304 ,small 2304*1536 ,deci pe site ma lasa sa le incarc dar fotografia e incadrata sus si jos de doua dungi negre si nu e acceptata ca poza de profil insa la members si free gallery este acceptata pana intr- o zi cand le va sterge si de acolo,ca mie mi -au sters din ele in etape poze care mi au adus multi membrii ,in fine... . nu stiu eu cum sa setez sau de vina e lj?am cropat si in paint degeaba cand incarc pe site apar cu doua dungi negre,unele din poze nu ma lasa sa le cropez direct pe site !! deci simt ca inebunesc special am luat nikonu si acum s avad ca nu sunt acceptate !! va rog cineva ma poate ajuta cu un sfat ? multumesc
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde sunflower » 31 Aug 2012, 19:48

http://www.faststone.org/download.htm - F simplu de utilizat.

La crop, ai optiunea de aspect ratio 4:3.

Imagine

Sau photoshopul.
sunflower
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamourFoto » 31 Aug 2012, 20:47

sweetgirl scrie:salutare ! am achizitionat un nikon aparat foto dslr tocmai pt foto profi lj

Sa nu iti para rau ca ai luat aparatul sa il stapanesti sanatoasa, totusi trebuie sa intelegi ca ca un aparat fie el si Dslr nu o sa faca niciodata poze profii, fotografiile bune nu se obtin prin simpla apasare a unui boton de pe o camera fie ea si Dslr,

sweetgirl scrie:nu stiu eu cum sa setez sau de vina e lj?am cropat si in paint degeaba cand incarc pe site apar cu doua dungi negre,unele din poze nu ma lasa sa le cropez direct pe site !! deci simt ca inebunesc special am luat nikonu si acum s avad ca nu sunt acceptate !! va rog cineva ma poate ajuta cu un sfat ? multumesc

Imaginile sunt respinse pentru ca nu le urci pe jasmin in raportul cerut de ei, care este mentionat acolo

Imagine

Cropul respectiv il poti obtine cu o multitudine de softuri programe , printre care si cel amintit de sunflower, mai este gimp care e tot free / photoshopul care nu e free,

Daca te intereseaza si alte programe cu ajutorul carora sa faci un crop la imagine uitate aici:
http://en.softonic.com/s/picture-cropping-software

Succes acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde RTModels » 31 Aug 2012, 21:04

Un alt program foarte simplu si util este: PhotoScape. Il gasesti gratuit si face exact ce ai tu nevoie.
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde sweetgirl » 01 Sep 2012, 00:30

@glamour multumesc , nu imi pare rau e un aparat bun dar daca nu il stapanesti destul de bine pozele ies exact un rahat mai rau ca si cu telefonu mobil ,avand in vedere ca le fac by myself mi-e greu sa explic cata munca si timp mi -a luat , de reglat focusu atunci cand vrei sa te tragi tu este aproape imposibil, daca ar fi pe mana unui profesionist stiu ar iesi superbe...pana la urma am ajuns la concluzia ca tot cu logitechu 9000 ma descurc de minune si scoate super daca e lumina indeajuns ,nu mai stau sa le cropez ca ies cu dungi etc ...in fine comparativ cu logitech pot sa spun ca logitechu le scoate mult mai clare si luminoase,repet avand in vedere ca le fac singura ,deci un sfat de la stan patitu fetele nu va luati aparate performante ca nu are rost ..bataie de cap ..nervi ...pierdere de timp ..logitech9000 e sfant !

multumesc tuturor pt sfaturi ,am cropat cateva dar cand le incarc inapoi pe site ,tot cu dungi le da si nu sunt primite nici in cropu lor .. :|
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde sunflower » 01 Sep 2012, 03:48

Ca sa-ti iasa luminoase si clare (fara zgomot aka purici) roaga o amica sa-ti faca cateva poze outside dimineata sau aproape de apus. In interior ai nevoie de cat mai multa lumina. Joaca-te putin cu aparatul, o sa-ti iasa ceva ok pana la urma.
Aceeasi parere o aveam si eu insa acum nu as da niciodata pozele trase de un dslr pe cele facute cu un web.
sunflower
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj