Abonament internet

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Loredana95 » 03 Iun 2015, 19:04

Buna,am vrut netul de la teentelecom ca am inteles ca este recomandat...din pacate nu are si pt zona mea...deh...a vrea nu inseamna intotdeauna a si avea O.o
Acum am cautat mai multe firme de net si va cer si voua sfatul in legatura cu alegerea de internet.
Am inteles ca este importanta viteza de upload...pentru a sta in HD pe 3-4 site-uri cam ce viteza ar trebui sa aibe? Care sa fie minumul?
Deci,aici sunt cateva caracteristici ale netului ales:
1) extern: 100 mbit/s
1000 mbit/s (1 gbit/s) metropolitan (doar în anumite zone)
2)download: 1000
upload: 200
Multumesc!
Loredana95
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 03 Iun 2015, 21:16

Loredana95 :lol:

Welcome back . Pe Pm am discutat , pe Skype la fel am mai discutat .Daca tu crezi ca imi voi face cont pana si pe hulitul msn de la Microsoft ,sau pe twitter sau pe instagram /facebook and comp ,numai pentru a discuta aceleasi chestii sa stii ca ,nu ma mai bag !!! :lol:

Ti-am mai spus si pe Skype .Pentru situatia ta , care se va schimba peste ceva timp (din pct de vedere locativ) cel mai bine ( in lipsa Teentelecomului ) e sa-ti faci abonamentul de la UPC si anume Fiber Youth Plus 500 Mbps la la 59 lei /luna .Asta pentru ca vei avea doar internet fara tv /telefon si alte balarii . Abonament care e valabil doar online nu si la sediul lor . Link http://fiberyouth.upc.ro/
Un alt plus este ca e facut special pentru studenti/tineri pana in 26 de ani , fara nevoia prezentarii unui contract de inchiriere imobil and so on .Cand vrei , anunti si se inceteaza colaborarea ,fara existenta unui contract la termen , fara alte explicatii privind durata prestarii serviciului intre parti ,cum se obisnuieste .

Daca nici acum nu ma crezi , nu-ti mai ramane decat sa citesti... un alt link :wink: . Din pacate tot eu am scris pe acolo .Alta varianta decat sa citesti ce scrie acolo , chiar nu vad sa ai .Asta daca vrei sa intelegi cum sta treaba cu pinguri/jittleri/uploaduri /grade A si ce-o mai contine un internet de calitate .Citeste tu , eu nu mai am rabdare ... :lol:

Link internet-trebuie-t15000.html

Ne auzim in curand ! Punem pariu ? :lol: :lol:
Totusi ,data viitoare cand ne mai auzim ,va trebui sa dam si un mic extemporal oral (online ,mai exact ) sa ne convingem ca ai citit tot .Daca ai parcurs tot si cu toate acestea , mai ai si alte nelamuriri , placerea va fi de partea noastra sa le expunem . :lol: :lol: :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde eldiablo » 03 Iun 2015, 23:22

De ce nu gigabit de la RDS ? e tot 59 Ron si chiar daca ai contract pe 1 an minim il poti muta in alta locatie si chiar intrerupe pentru 1-2 luni la nevoie

Oricum sper ca nu m-am bagat iar aiurea , eu ma bucur ca lui Laura ii merge bine talibanismul legal asa ca o sa incerc sa ma "ocup" de ea si te las pe tine googlefun sa te ocupi de examenele cu Loredana :D
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde Loredana95 » 04 Iun 2015, 10:00

Vedeti ca toata lumea are alta parere:)))?
Pai si asta de la UPC e bun? ca eu n-am vazut sa scrie ca are x viteza de upload...din aceasta cauza am mai pus intrebarea :?
Loredana95
User Junior+
User Junior+

Mesajde eldiablo » 04 Iun 2015, 13:24

Loredana !!!!

orice net de peste 50 Ron este bun ...parerile sunt diferite din cauza experientelor proprii , eu am tot colaborat cu RDS si de-aia i-am recomandat , googlefun nu ti i-a recomandat datorita faptului ca i-ai specificat ca in scurt timp te muti si a zis sa nu "te sugrumi" singura cu un contract pe 1-2 ani de zile asa ca s-a gandit la tine in special , eu dau mai mult sfaturi generaliste
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde Loredana95 » 04 Iun 2015, 21:11

Trebuie sa ma suportati o perioada lunga de timp :lol: :lol: sunt eu stresanta dar sunt fata buna :lol: :lol:
Loredana95
User Junior+
User Junior+

Mesajde vistudio » 05 Iun 2015, 11:19

Ce spunetyi, un RDS de 300 care are la un test speed 100 la upload este bun pentru un singur model?
Vreau ca imaginea sa fie perfecta si sa tin deschise 3-4 site-uri!
vistudio

Mesajde eldiablo » 05 Iun 2015, 13:17

vistudio scrie:Ce spunetyi, un RDS de 300 care are la un test speed 100 la upload este bun pentru un singur model?

Depinde de site-uri , daca printre cele 3-4 se afla si Jasmin nu sunt convins ca va merge perfect tot timpul , ultimile "teste" vazute de mine au fost pe abonamentul gigabit de la RDS si au tinut fara probleme Jasmin + inca 3 site-uri , diferenta de pret este exagerat de mica asa ca iti recomand gigabitu .
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde eldiablo » 05 Iun 2015, 13:19

Loredana95 scrie:Trebuie sa ma suportati o perioada lunga de timp :lol: :lol: sunt eu stresanta dar sunt fata buna :lol: :lol:

Nu trebuie , probabil esti o placere vinovata pe care ne-o asumam ca atare , nu esti stresanta pentru mine cel putin iar cat despre "sunt fata buna" nu ma pot pronunta si nici nu sunt tentat sa aflu :)
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde Loredana95 » 05 Iun 2015, 13:57

Fata buna ca si persoana :mrgreen: ...vad ca "evil" avem ca si semn ...dar ingeras nu avem? :))
Loredana95
User Junior+
User Junior+

Mesajde eldiablo » 05 Iun 2015, 14:24

Loredana95 scrie:Fata buna ca si persoana :mrgreen: ...vad ca "evil" avem ca si semn ...dar ingeras nu avem? :))

Nop , ingerasul se bagase online doar la friends and romance si cand a vazut ca nu-i merge asa bine si-a luat cornitze :))
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde vistudio » 05 Iun 2015, 16:01

eldiablo scrie:
vistudio scrie:Ce spunetyi, un RDS de 300 care are la un test speed 100 la upload este bun pentru un singur model?

Depinde de site-uri , daca printre cele 3-4 se afla si Jasmin nu sunt convins ca va merge perfect tot timpul , ultimile "teste" vazute de mine au fost pe abonamentul gigabit de la RDS si au tinut fara probleme Jasmin + inca 3 site-uri , diferenta de pret este exagerat de mica asa ca iti recomand gigabitu .

Multumesc pentru sfat.
Inca o intrebare: netul l-ai "filtrat prin router" sau ai bagat direct sarma in calculator?
vistudio

Mesajde googlefun » 05 Iun 2015, 17:26

Colaborare studio

"Postby vistudio » Fri Jun 05, 2015 12:33 pm

Am incercat sa iti trimit un mail insa nu a mers.
eu ca owner, sunt in aducerea unui nou concept de studio in romania, in ceea ce priveste felul de amenajare.
Iti pot oferi un loc in echipa noastra daca esti de acord.
Lasa-mi o adresa de mail valida, te rog! "

Scuze ca intervin aici vistudio@ :lol: ,dar dincolo unde ai postat e cu aprobare , nu stiam pana nu am dat " submit " .

Mi se pare normal sa te modereze pe tine ,care ceri/oferi ceva/lumea nu te stie /nu ai un site de prezentare , dar nu si pe mine .Adica sa stau sa astept ,cand vreau sa-ti spun ceva pe acel topic ?
Nu vad de ce as astepta eu sa intre in moderare , cand practic eu nu am nici un fel de asteptari in urma postarii mele .Nu vand /nu cumpar /nu fac reclama /nu angajez /nu concediez pe nimeni . :lol: Totul fiind gratuit si dezinteresat (sau cel putin ma straduiesc din rasputeri ,sa para asa ) :lol: :lol: :lol: .

In fine .Regulile sunt reguli ! :wink:

Sa trecem la subiect .Ca sa oferi cuiva un loc in echipa ta , acel cineva trebuie sa stie cum arata echipa /un mic istoric nu ar strica /performante obtinute (sau sperate ) , orice ca sa poti fi de gasit .Tu , inafara de nick-ul de pe forum nu cred ca esti de gasit .Daca mi-a scapat cumva sectiunea unde te prezinti ca si studio , poti considera scuzele mele ca deja plecate catre tine .

P.S Poti detalia tot in interesul tau , al prezentarii studioului ,la ce faci referire cand spui : " eu ca owner, sunt in aducerea unui nou concept de studio in romania, in ceea ce priveste felul de amenajare" Daca nu e secret ( si nici nu a fost spus doar pentru Lolly ca sa o determine sa te contacteze ) si vrei sa-ti promovezi conceptul poti spune aici pe forum .La amenajare zici ? Adica poate fi ceva ca un (mini) Aqua Park ? Cu topogane cu apa siroind , sau ceva gen Ferma Vedetelor , adica ceva Country Classic ?

Uite ce misto se "vad " fetele de mai jos...

https://www.youtube.com/watch?v=w1P76BZfgn8
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde vistudio » 08 Iun 2015, 11:35

Voi explica despre ce este vorba camnd va fi pe picioare.
Inca se lucreaza la el. Nu o sa concurez cu Studio 20 asa ca puteti sta linistiti! :D
vistudio

Mesajde eldiablo » 08 Iun 2015, 18:17

vistudio scrie:Voi explica despre ce este vorba camnd va fi pe picioare.
Inca se lucreaza la el. Nu o sa concurez cu Studio 20 asa ca puteti sta linistiti! :D

Double OUCH :))

1.Nici googlefun nici altcineva nu ti-a cerut vreo explicatie ..... era o simpla recomandare pentru o introducere a ta mai "formala" si mai buna in aceasta comunitate
2. Cred ca 99,9% din membrii acestui forum ar fi stat mega linistiti si daca ai fi incercat sa concurezi cu Studio 20 iar pe ei doar i-ar fi stimulat sau amuzat ( in functie de ce o sa-ti iasa cand termini de lucrat la el ) o eventuala declaratie de razboi concurential

Ca raspuns la ultima ta intrebare : cel mai indicat ar fi DA sa "plimbi" ip-urile printr-un router mega bun sau un server ( nu sunt cea mai indicata persoana sa dea sfaturi tehnice dar asa stiu ca se obisnuieste pentru obtinerea unor rezultate optime ....fiecare statie de lucru cu ip-ul ei "plimbat" printr-un server pentru protectie si restrictionari )
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 08 Iun 2015, 22:12

Welcome back :)

vistudio scrie:Voi explica despre ce este vorba camnd va fi pe picioare.
Inca se lucreaza la el.

Nu tineam neaparat sa explici ,dar tu ai aruncat pastila : "eu ca owner, sunt in aducerea unui nou concept de studio in romania, in ceea ce priveste felul de amenajare " .....dar! , userului Lolly de ce i-ai spus ? De unde stii ca in Romania nu este deja "adus " acel concept ?

vistudio scrie: Nu o sa concurez cu Studio 20 asa ca puteti sta linistiti! :D

Aici , chiar nu te mai inteleg .De unde pana unde afirmatia /legatura/comparatia ta cu ....studio20@ ?

1. Ai idee macar , ce inseamna sa concurezi cu cineva de calibrul lor ?

2. Chiar parem ca, noi toti suntem fanii lui studio20@ ? De ce vrei sa ne "linistesti' ? :lol:

3. Insinuiezi cumva ca , studio20@ are ceva cascade ,ape siroind pe pereti in camera tematice ?

4. Tu , pana una -alta , concurezi cu studio20@ doar la precizari (cand e cazul ) foarte lacunare, sau mai deloc . Binenteles , pastrand proportiile : ei din cine stie ce motive , tu din nestiinta incepatorului ( dar asta se poate corecta pe parcurs ) ...
Din acest (ultim ) punct de vedere , putem dormi linistiti ! Si noi , si ei si tu . :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde vistudio » 09 Iun 2015, 08:36

Era o gluma cu acel studio.
Nu, nu exista in Romania conceptul pe care vreau sa il lansez. E special pentru un anumit timp de modele, nu pentru cele profesioniste si cum eu sunt la inceput de drum nu o sa vrea sa vina nici una la mine chiar daca ii ofer aparatura alien.
vistudio

Mesajde CosplayC2C » 10 Iul 2015, 00:50

pt loredana: cauta un geek si roaga-l sa iti faca rutare pe linux cu un rooter decent de 1-2 mil, astfel vei avea succes chiar si cu un abonament de 50 ron , insa fa asa fel incat sa poti controla bitrate-ul la output , sa fie de min 1000kbps la 25 fps (o sa inteleaga cel de iti va face setarile respective)
CosplayC2C

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj